/Files/images/0106/03images.jpg

1. Говоріть із дитиною, залишайтеся спокійним під час розмови.

Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Перед тим, як говорити з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині.

2. Демонструйте надійність.

Дорослому потрібно продемонструвати надійність:варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість.

3. Обговорюйте з дитиною правила "Цивільної оборони"

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших- вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.

Також домовтеся та навчить дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв`язок.

4. Грайте в ігри, виконуйте з дитиною заспокійливі вправи.

Під час стресу ігри дітей можуть бути трохи "регресивними", тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі.

Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з ниток, рвати на дрібні шматки папір, зробити вправу "Видихнути хмаринку" (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо. Також можна грати в настільні ігри, малювати, грати у слова.

5. Виконуйте вправи при панічній атаці.

Міжнародний фонд ЮНІСЕФ дає поради, як діяти при панічній атаці.

Ви можете зробити такі вправи на вибір:

покласти руку на живіт, приблизно на 3 пальці нижче сонячного сплетіння та постукати по цьому місцю,

потерти кінчик носу,

лягти на спину і зробити рухи ногами, як на велосипеді,

змащувати губи, полоскати рот водою,

витягувати язика- ніби намагаючись торкнутися грудної клітки,

розтерти тіло,

розтерти точку між підмізинним (четвертим) пальцем та мізинцем- там знаходиться точка паніки,

покласти руки на ребра, відчути, як вони при диханні розширюються, підіймаються.